237

Mata włóknisto-cementowa CC chroniąca przed powodzią

04/07/2011

     Od niedawna stosunkowo głośno jest o specjalnej tkaninie betonowej, zwanej matą włóknisto-cementową CC, która otrzymała Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Budma 2011. Mata ta za zadanie ma uchronić wały przeciwpowodziowe przed rozmyciem. Jej konstrukcja jest nie tylko lekka i mocna, ale także błyskawicznie można ją wytworzyć bez ponoszenia wysokich kosztów. Dlaczego więc spotkała się z chłodnym przyjęciem przez władze zagrożonych powodzią terenów?


    Mata testowana była przez ponad trzy lata, uzyskała niezbędne certyfikaty oraz aprobaty techniczne. Zdaniem specjalistów i ekspertów tkanina betonowa znajdzie swoje zastosowanie w:

Ustabilizowaniu skarp, wałów przeciwpowodziowych i nasypów.

Odpowiednia ochrona zboczy stoków przed warunkami klimatycznymi pozwala w pełni kontrolować erozję gleby, która jest skutkiem gwałtownych opadów oraz spływów wód powierzchniowych. Niezabezpieczona powierzchnia stoku pokrywa się licznymi rynnami, które zmniejszają jej stabilność.  Dzięki cienkiej powłoce betonowej, erozja gleby zostaje zahamowana. Należy liczyć się jednak z faktem, że owa pokrywa pęka, deformuje się i zniekształca. Wykorzystanie tkaniny betonowej gwarantuje błyskawiczne zastosowanie ochronnej warstwy betonu w każdych, nawet tych niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Tkanina betonowa do stoku zostaje przymocowana za pomocą specjalnych gwoździ, dzięki czemu całość jest nie tylko stabilna, ale także wodoodporna.

Wykładaniu rowów melioracyjnych

Tkanina melioracyjna świetnie sprawdzi się także do wykładania rowów melioracyjnych, co stanowi znacznie szybsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie, niż w przypadku tradycyjnych płyt betonowych. Jednocześnie skracając czas realizacji projektu, przyczyniamy się do zmniejszenia jego kosztów. Tkanina betonowa zostaje dostarczona w specjalnych rolkach, co pozwala zaoszczędzić miejsce oraz uniknąć kłopotów z transportem. Użytkowanie tkaniny jest niezwykle proste: jej kształt i profil można zmieniać wielokrotnie bez konieczności wykorzystywania specjalnego sprzętu.

Ochronie oraz wzmacnianiu rur i rurociągów

Tkanina betonowa jest powłoką, która idealnie sprawdzi się w zabezpieczeniu rur i rurociągów. Dzięki trójwymiarowym macierzom z włóknem dostosowanym do suchej mieszanki betonowej, jej użytkowanie jest niezwykle proste. Podkład PCV gwarantuje jej szczelność i wodoodporność zaś włókna hydrofilowe umieszone po drugiej stronie nawadniają strukturę poprzez transport wody do powierzchni cementowej. Do niezaprzeczalnych zalet tkaniny betonowej należy przede wszystkim jej elastyczność, dzięki czemu w sposób prosty i błyskawiczny można owinąć nią rurę, czyniąc ją wytrzymałą i odporną na uszkodzenia czy zniszczenie.

Budowie namiotów, magazynów, szpitali oraz bunkrów

Architekci Concrete Canvas – Peter Brewin i William Crawford opracowali specjalne namioty, które zbudować można w zaledwie 24 godziny. Aby je utwardzić i zbudować potrzebne są jedynie woda i powietrze. Opracowano schronisko CCS 25 o powierzchni 25 m2 oraz CCS 54 o powierzchni 54 m2. Pierwszy z nich mogą zainstalować w ciągu godziny dwie osoby, które nie przeszły żadnych szkoleń i kursów.

Inne zastosowania
Tkanina betonowa jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Świetnie sprawdzi się w przypadku obudowy szamb, basenów, zbiorników ściekowych. Nadaje się także na bariery izolacyjne stałych i ciekłych odpadów oraz na wysypiska.

eurogospodarka.pl