Biogazownie - czy warto inwestować?

26/10/2011

O biogazowniach mówi się coraz częściej. Organizowane są liczne konferencje poruszające ich tematykę, dużo się o tym pisze, mówi i wspomina, młodzi ludzie mogą studiować na kierunkach i nowych specjalizacjach studiów.

Czy warto jednak inwestować w biogazownie?
Sam proces przygotowawczy do realizacji inwestycji może trwać nawet rok. Począwszy od wybrania dogodnej lokalizacji aż do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę może minąć nawet więcej czasu, czego przyczyną mogą być  liczne protesty społeczne i kampanie. Jeden MWel w polskich realiach kosztuje średnio do 18 mln zł.


Nie należy zapominać jednak, że inwestowanie na rynku biogazowym nadal niesie za sobą dość duże ryzyko i wiąże się z wieloma niewiadomymi. Istnieje wiele technologii, na których podstawie biogazownie będą funkcjonować prawidłowo i efektywnie. Przy wykorzystaniu dzisiejszych praktykowanych założeń oraz stworzenie modelu finansowego na ich podstawie, można przypuszczać, że inwestycja zwróci się dopiero po kilku latach. Obok ekonomicznych korzyści, nie możemy zapomnieć także o pozytywnym wpływie biogazowu na ekologię oraz społeczeństwo.

Opracowała: P.K.