235

Targi BUD-GRYF SZCZECIN i ENERGIA - Relacja

22/03/2012

Targi BUD-GRYF SZCZECIN i ENERGIA tradycyjnie otworzyły sezon budowlany. Wzięło w nich udział 220 wystawców z kraju i zagranicy oraz blisko 6 tys. zwiedzających. Przez trzy dni targów prezentowano materiały i technologie budowlane i energetyczne, odbywały się wydarzenia branżowe oraz spotkania stanowiące okazję do nawiązania kontaktów handlowych i wymiany doświadczeń.
Na targach w trzech halach o łącznej powierzchni wystawienniczej 6,5 tys. m² przedstawiono szeroką ofertę materiałów i technologii z branży budowlanej i energetycznej. W jednym miejscu zwiedzający mieli okazję zobaczyć nowe produkty oraz porozmawiać z ekspertami obecnymi na stoiskach targowych. Zwiedzający pytali jakie materiały, rozwiązania i technologie budowlane i instalacyjne zastosować u siebie w domu.
W hali targowej powstała prezentacja „Przekrój domu niskoenergetycznego” - dom, zaprojektowany przez architekta Tomasza Kuczyńskiego z firmy Future Hause, zbudowany został przez firmę Fran-Gut. Materiały budowlane udostępniły 24 firmy. Realizacja cieszyła się zainteresowaniem zwiedzających, którzy mieli możliwość obejrzenia wszystkich elementów konstrukcyjnych i zarazem zasięgnięcia porad ekspertów z firm uczestniczących w projekcie.
Pierwszy dzień targów miał charakter branżowy. Tematyczny program powstał z myślą o wszystkich grupach zawodowych branży budowlanej i energetycznej – od uczniów szkół zawodowych i techników, po architektów i inwestorów. Wszystkie wydarzenia przyciągnęły licznych zainteresowanych i niewątpliwie poszerzyły ich wiedzę.
Podczas 5. konferencji naukowo-technicznej pt. „Odnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju regionu” oraz konferencji „Redukcja kosztów eksploatacji  budynków – właściwości i zastosowanie materiałów zmiennofazowych” prelegenci przedstawili takie zagadnienia, jak akumulacyjność cieplna, budownictwo energooszczędne, możliwości na rynku odnawialnych źródeł energii.
Fachowcy z firmy Xella Polska przygotowali program szkoleniowy dla uczniów w ramach Akademii Murowania SILKA YTONG, zaś wydawca miesięcznika „Dachy” zorganizował dla nauczycieli zawodu teoretyczno-praktyczne seminarium w zakresie pokryć oraz wentylacji dachowych.
Po raz czwarty ośrodek Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego – SCP zorganizował międzynarodową giełdę kooperacyjną - 50 firm z Polski, Niemiec, Czech i Hiszpanii odbyło łącznie 120 rozmów.
Pierwszego dnia targów ogłoszone zostały wyniki konkursów „Wyróżniony Wyrób” i „Godło Złoty Kask”:
Medale „Wyróżniony Wyrób” otrzymały firmy:
 • FHU M&M Mariusz Mańkowski, za zbiornik paliwa Fuelmaster z terminalem XTRACK 
 • KONBET Sp. z o.o., za kształtkę wieńcową TERMOBET 
 • LAKMA SAT Sp. z o.o. , za tynk kwarcowy Francesco Guardi Collezione
 • Energy Flow Sp. z o.o. , za system zaoszczędzonej energii o pasywnym współczynniku przenikania ciepła 0,1W/(m2xK)
Wyróżniono firmę Ruukki Polska Sp. z o.o. za blochodachówkę modułową Finnera, firmę  Svenska Livsrum Polska Sp. z o.o. za kamienne bloczki budowlane oraz firmę Galmet Sp. z o.o. za zbiornik multiwalentny z 3 wężownicami. 
Godło Złoty Kask” otrzymała firma LAKMA SAT Sp. z o.o., za system natryskowy LAKMA TERM, a szczególności za innowacyjne rozwiązanie technologii nanoszenia. 
Wśród nowości branżowych szczególnie polecane przez wystawców były:
 • POLYTECH MP - ciepła zaprawa murarska
 • POLYTECH THERM - ciepły tynk
 • POLYTECH 20/80 - lekka zaprawa wyrównująco-izolacyjna (styrobeton)
 • IZOCER - system dociepleń Materiały termoizolacyjne na bazie perlitu ekspandowanego
 • TERMOBET - kształtka wieńcowa
 • Farby fotokatalityczne Titanium IN, Titanium FA, Titanium LX, Titanium DR       
 • UNI-FU - komin uniwersalny
 • Blower Door - test szczelności budynków
 • Drzwi zewnętrzne THERMO PORTAL - do domów pasywnych i niskoenergetycznych
 • NATEA - pompa ciepła
 • Prototyp elektrowni na biomasę
Najciekawiej zaaranżowanym stoiskiem zwiedzający wybrali stoisko firmy SPIN Bobko i Staniewski Sp. J. Wyróżnienia otrzymały także stoiska firm INLOGIC Tomasz Wieczorek oraz Przedsiębiorstwa Budowlanego DOM Sp. z o.o.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom targów i już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji targów.

Autor: Międzynarodowe Targi Szczecińskie Sp. z o. o.