Jak jest przyszłość gazu łupkowego w Polsce?

06/09/2011
Od dawna słyszy się o złożach gazu łupkowego na terenie naszego kraju. Trwają już prace poszukiwawcze, na które Ministerstwo Środowiska wydało przeszło 90 koncesji. Zainteresowanie tym naturalnym, polskim bogactwem wyrażają nie tylko nasi krajanie, ale także koncerny amerykańskie, kanadyjskie i angielskie.

Co na to Polacy?
Samorządy mają nadzieję na dostanie środków finansowych z tytułu opłat eksploatacyjnych i środowiskowych od rządu w chwili wydobycia gazu łupkowego. Właściciele ziem przeznaczonych na pierwsze odwierty także są dobrej myśli.

Pierwsze odwierty poszukiwawcze gazu łupkowego powstały w gminie Gniewoszów na Mazowszu. O kolejnych źródłach tego cennego paliwa informuje nas PGNiG SA wskazując na podnóże Karpat. Powstały już dwa odwierty: Niebieszczany i Dukla. Jaka będzie ich przyszłość? O szkodliwości i destrukcyjnym wpływie wydobycia gazu łupkowego dla środowiska informują nas nie tylko ekolodzy, ale także USA i Kanada. W czerwcu tego roku europosłowie wystąpili z wnioskiem o zakazie eksploatacji gazu łupkowego. Przyczyną tego mogły być badania nowojorskiego złoża Marcelus dotyczące jego oddziaływania na środowisko naturalne. Zakaz wydobycia wprowadzono także w stanie Quebok w Kanadzie. Przeprowadzone jednak przez Wielką Brytanię dokładne badania nie potwierdziły szkodliwości eksploatacji gazu ziemnego z łupków skalnych na przyrodę.
Opracowała: P.K.