121

Jak rozwija się agroturystyka w Polsce?

19/01/2012

Agroturystyka cieszy się coraz większą popularnością. Okazuje się, że jest wspaniałą formą wypoczynku zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Korzyść z tego faktu czerpią nie tylko wczasowicze, ale również mieszkańcy obszarów rolniczych, gdzie agroturystyka staje się coraz ważniejszym źródłem utrzymania i dochodów.

Branża agroturystyczna w naszym kraju jest stosunkowo młoda. Bez problemu możemy zauważyć, że Gospodarstwa Agroturystyczne powstają najczęściej w miejscach atrakcyjnych turystycznie oraz gdzie środowisko naturalne nie zostało w pełni dotknięte przez działalność człowieka. Takich miejsc w Polsce jest wyjątkowo wiele. Co roku, Gospodarstwa Agroturystyczne na Pobrzeżu Szczecińskim, Gdańskim i Koszalińskim, Pojezierzu Pomorskim, Suwalskim i Lubelskim, a także w Przedgórzach Sudeckich i na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej, przyciągają setki wczasowiczów szukających spokoju i odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku i hałasu.

Dlaczego wybieramy akurat wczasy na wsi?
Głównym powodem decyzji większości wczasowiczów mogą być względy finansowe. Urlop spędzony na wsi to parokrotnie mniejszy koszt, niż wypoczynek nad morzem lub za granicą. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, że posiłki przygotowywane w Gospodarstwach Agroturystycznych są przygotowane z naturalnych składników. Mleko, warzywa i owoce, własnoręcznie robiony chleb i masło czy miód z własnej pasieki są nie tylko zdrowsze, ale także wolne od chemii i konserwantów. Na ten typ spędzenia urlopu decydują się zwłaszcza rodziny z dziećmi. Najmłodsi mogą z praktycznej strony poznać obowiązki rolników w gospodarstwie rolnym, a nawet w nim brać czynny udział. Gospodarstwa rolne leżą często w bliskiej obecności stadnin koni, kąpielisk i jezior.

Już od dłuższego czasu możemy zauważyć tendencję spadkową produkcji rolniczej. Agroturystyka dla Rolników ma więc ogromne znaczenie, ponieważ przynosi dodatkowe źródło dochodu. Okazuje się, ze Gospodarstwa Agroturystyczne również doskonale promują dany region, rozwijają branżę usługową dając nowe miejsca zatrudnienia oraz poszerzając z powodzeniem horyzonty ludności wiejskiej.

Pomimo rozwoju Agroturystyki w naszym kraju, liczba gospodarstw o tym profilu działalności jest wciąż niewielka. Rolnicy, którzy zaangażowali się w tę formę działalności albo mają doświadczenie, albo są przedsiębiorczy. W ich ślady powinni iść także inni rolnicy. Czy to się uda?

Opracowała: P.K.

(źródło: naszapolska.eu)