237

Jak zoszczędzić przy podyżkach cen paliwa?

06/02/2012

Sposób na podwyżki cen paliw

Kierowcy tankując samochody łapią się za głowę: cena paliwa sięga poziomu 6 zł i najprawdopodobniej niedługo tę granicę przekroczy. Bez problemu możemy zauważyć, że na drogach ubywa pojazdów, a wielu kierowców wybiera alternatywne sposoby transportu np. komunikację miejską. Istnieje jednak metoda pozwalająca nie tylko zaoszczędzić benzynę, ale także pieniądze bez konieczności rezygnacji z jazdy samochodem.

Po pierwsze przewidywać

Nawet jeśli jesteśmy właścicielem najbardziej oszczędnego samochodu i jeśli nie będziemy praktykować ekonomicznej jazdy, wcale nie będzie zużywał mniejszej ilości paliwa. W ruchu miejskim nie rozpędzajmy się do większej prędkości, niż ta, która jest dozwolona w przepisach. W mieście, gdzie co skrzyżowanie zatrzymujemy się na światłach, gwałtowne ruszanie i hamowanie pojazdu nie wpływa korzystnie na oszczędzanie paliwa. Najlepszym rozwiązaniem jest dynamiczne ruszenie ze skrzyżowania i rozpędzenie się do dozwolonej prędkości. Nie hamujmy kilkadziesiąt metrów przed stojącymi samochodami lub skrzyżowaniem. Nie tylko utrudnia to przepustowość drogi, nie skraca czasu jazdy, ale podnosi ryzyko wystąpienia kolizji i wypadków. Zbyt późne hamowanie wpływa także na większe zużycie się tarcz i klocków hamulcowych.

Kiedy dojeżdżamy do skrzyżowanie, gdzie przed chwilą zapaliło się zielone światło, musimy zwolnić. Pojazdy ruszające na skrzyżowaniu nie rozpędzą się zbyt szybko do naszej prędkości, dlatego powinniśmy odpowiednio wcześniej podnieść nogę z gazu, aby zbliżyć się do następnego auta w odpowiedniej chwili. Powyższa sytuacja pozwala nam zaoszczędzić paliwo dzięki hamowaniu silnikiem. Nie musimy także rozpędzać samochodu z 0 do 70 km/h, ale np. z 40 do 70 km/h. Oznacza to, że zużywamy kilka razy mniej paliwa, niż w przypadku rozpędzania auta z zerowej prędkości.

Wyprzedzaj tylko, kiedy musisz

W ruchu pozamiejskim paliwo zaoszczędzimy poprzez rezygnację lub ograniczenie wyprzedzania innych aut. Wyprzedzanie powinno trwać najkrócej, jak to tylko możliwe, co wpłynie na nasze bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Podczas manewru wyprzedzania, wykorzystane są pełne możliwości silnika, co wpływa niekorzystnie na zużycie paliwa. Wyprzedzenie tylko jednego samochodu nie wpływa wcale na czas naszej jazdy. Lepszym rozwiązaniem jest jechanie wolniej, co pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić paliwo, ale także zmniejszyć ryzyko wypadku czy zderzenia.

Prędkość też jest ważna

Podróż z Poznania do Warszawy przy średniej prędkości 50 km/h byłaby dla kierowcy i podróżników męczarnią. Pamiętajmy, że nadrabianie strat na autostradzie, które powstały podczas postoju w korkach wcale nie da nam oczekiwanych korzyści. Doskonale obrazuje to poniższy przykład. Jadąc z prędkością 140 km/h samochód zużywa aż o piątą część paliwa więcej niż przy jeździe z prędkością około 120 km/h. Rozpoczynając podróż w Strykowie a kończąc ją w Świecku samochodem z silnikiem na olej napędowy zużyjemy aż od 4 litry paliwa więcej! Zaoszczędzenie prawie pół godziny minut jazdy kosztować nas będzie ponad 20 zł! Zwiększone zużycie paliwa powyżej prędkości 100 km/h wiąże się z oporem powietrza. Zadbajmy więc o to, by nieużywane bagażniki dachowe były zdjęte, ponieważ zaburzają swobodny przepływ powietrza wokół samochodu.

Sprawne auto to oszczędne auto

Używanie przez nas klimatyzacji, podgrzewania szyb, ogrzewania foteli oraz innych opcji związanych z odbiornikami prądu sprawiają, że silnik zużywa więcej paliwa. Zwiększony opór, którego winą są niesprawne hamulce, niskie ciśnienie w oponach lub wadliwe zawieszenie, także nie przyczyniają się do zaoszczędzenia paliwa.

Zrezygnujmy z przewożenia zbędnych i nieużywanych przedmiotów w bagażniku. Pomoże nam to zaoszczędzić do 4 % paliwa.

Trasa przejazdu

Doskonałą metodą na zaoszczędzenia paliwa jest także omijanie korków. Wyszukanie objazdu nie tylko skróci czas naszej jazdy, ale także zmniejszy koszty na paliwo niepotrzebnie zużyte podczas stania w korkach.

Warto pamiętać o dwóch wskazówkach:

  1. Nie nagrzewajmy silnika! Ruszmy od razu po odpaleniu samochodu, ponieważ silnik najszybciej rozgrzewa się podczas jazdy.

  2. Wyłącz silnik przed przejazdem kolejowym! Już po paru sekundach od momentu wyłączenia motoru, zaczynasz oszczędzać. Zauważ, że postój przed przejazdem kolejowym może trwać nawet kilka minut.Opracowała P.K., na podstawie: zielonydziennik.pl