433

Rosyjskie ekspresy magnetyczne w Polsce!

03/11/2011
Rosja zaproponowała Niemcom i Polsce budowę innowacyjnych kolei magnetycznych, które połączyć by miały Berlin z rosyjską stolicą. Porozumienie zostało zawarte jesienią 2010 roku przez resorty infrastruktury Polski i Rosji.  Propozycja ta została potwierdzona w czerwcu tego roku przez Rosjan podczas III Forum Regionów Federacji Rosyjskiej i RP w Moskwie.

Jeszcze w tym roku Rosja pragnie przeprowadzić prace mające na celu połączenie kolejami magnetycznymi Moskwę, Mińsk, Kuźnicę Białostocką i Berlin. Czas przejazdu pomiędzy miastami mógłby zostać skrócony do 25 godzin, a już za dwa lata czas podróży nie przekraczałby 17 godzin!
Rosjanie zakupili już hiszpańskie wagony z innowacyjnym systemem TALGO, który zapewnia automatyczny rozstaw kół, co mogłoby przyśpieszyć pokonanie naszej granicy. Białoruś już modernizuje swoje tory i torowiska. W Polsce na razie nie słychać o żadnych zmianach.

Według obietnic już za osiem lat pociągi, które kursują z prędkością przeszło 250 km/godz. dowiozą pasażerów z Warszawy do Pragi oraz z Katowic do Wiednia. W późniejszych latach szybka kolej miejska połączy także Warszawę z Poznaniem i Wrocławiem przez miasto Łódź. Pierwsze projekty mają powstać już pod koniec przyszłego roku.
Opracowała: P.K.