415

Jak Polska przeciwdziała zmianom klimatu?

01/09/2011
Od parunastu lat jest coraz głośniej o zmianach klimatycznych, które mają skutkować podwyższeniem temperatury, topnieniem lodowców oraz wyginięciem wielu organizmów żywych i roślin.

Polska także dzięki podjęciu radykalnych działań przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.  Gwałtownie zmniejszamy emisje gazów cieplarnianych, zachęcamy do wykorzystywania przez naszych rodaków alternatywnych źródeł energii oraz wprowadzamy innowacyjne rozwiązania mające na celu zmniejszyć efekty zmian klimatycznych.

Do wprowadzania nowych dyrektyw zobowiązuje nas także Unia Europejska, której członkiem jesteśmy od roku 2004. Głównym zadaniem naszego kraju była redukcja gazów cieplarnianych: wywiązaliśmy się z tego zdania zmniejszając aż pięciokrotnie ich produkcję w latach 2008-2012. Niepokoi jednak fakt, że nadal wytwarzamy aż 10 ton CO2 na mieszkańca do atmosfery, podczas gdy według statystyk powinniśmy produkować jedynie 2 tony. To aż 5 razy za dużo!

Optymistyczną informacją jest bez wątpienia duże zainteresowanie Polaków odnawialnymi źródłami energii. Już do roku 2020 ponad 15% energii dostarczanej do naszych domów ma pochodzić właśnie z alternatywnych źródeł. Dużą przeszkodę stanowią jednak braki specjalistycznych ścieżek energetycznych, co uniemożliwia czerpanie energii z wiatraków.

Kolejną przyczyną dostarczania do atmosfery aż 40% szkodliwych gazów cieplarnianych jest nieszczelne budownictwo. Z powodu braku ocieplenia budynków i obiektów, wytwarzamy więcej ciepła i energii, co destrukcyjnie wpływa na stan naszego środowiska. Aby to zmienić Unia Europejska wprowadziła obowiązek świadectw energetycznych mających na celu określenie ekonomiczności w eksploatacji budynku. Niestety Polska przez niedopracowane przepisy prawne uniemożliwia prawidłowe i skuteczne funkcjonowanie tego systemu.

Globalnym problemem jest także nadmierna ilość samochodów i pojazdów poruszających się po drogach. Skutkiem tego jest rosnący poziom szkodliwych spalin i gazów wytwarzanych przez auta w ciągu roku. Wyjściem z sytuacji byłoby promowanie ekologicznych samochodów, obniżenie akcyzy na ich zakup czy zachęcanie ludzi do korzystania z miejskiej komunikacji.
Opracowała: P.K.