379

Jak Polska przeciwdziala zmianom klimatu?

01/09/2011
Od parunastu lat jest coraz glosniej o zmianach klimatycznych, które maja skutkowac podwyzszeniem temperatury, topnieniem lodowców oraz wyginieciem wielu organizmów zywych i roslin.

Polska takze dzieki podjeciu radykalnych dzialan przyczynia sie do ochrony srodowiska naturalnego.  Gwaltownie zmniejszamy emisje gazów cieplarnianych, zachecamy do wykorzystywania przez naszych rodaków alternatywnych zródel energii oraz wprowadzamy innowacyjne rozwiazania majace na celu zmniejszyc efekty zmian klimatycznych.

Do wprowadzania nowych dyrektyw zobowiazuje nas takze Unia Europejska, której czlonkiem jestesmy od roku 2004. Glównym zadaniem naszego kraju byla redukcja gazów cieplarnianych: wywiazalismy sie z tego zdania zmniejszajac az pieciokrotnie ich produkcje w latach 2008-2012. Niepokoi jednak fakt, ze nadal wytwarzamy az 10 ton CO2 na mieszkanca do atmosfery, podczas gdy wedlug statystyk powinnismy produkowac jedynie 2 tony. To az 5 razy za duzo!

Optymistyczna informacja jest bez watpienia duze zainteresowanie Polaków odnawialnymi zródlami energii. Juz do roku 2020 ponad 15% energii dostarczanej do naszych domów ma pochodzic wlasnie z alternatywnych zródel. Duza przeszkode stanowia jednak braki specjalistycznych sciezek energetycznych, co uniemozliwia czerpanie energii z wiatraków.

Kolejna przyczyna dostarczania do atmosfery az 40% szkodliwych gazów cieplarnianych jest nieszczelne budownictwo. Z powodu braku ocieplenia budynków i obiektów, wytwarzamy wiecej ciepla i energii, co destrukcyjnie wplywa na stan naszego srodowiska. Aby to zmienic Unia Europejska wprowadzila obowiazek swiadectw energetycznych majacych na celu okreslenie ekonomicznosci w eksploatacji budynku. Niestety Polska przez niedopracowane przepisy prawne uniemozliwia prawidlowe i skuteczne funkcjonowanie tego systemu.

Globalnym problemem jest takze nadmierna ilosc samochodów i pojazdów poruszajacych sie po drogach. Skutkiem tego jest rosnacy poziom szkodliwych spalin i gazów wytwarzanych przez auta w ciagu roku. Wyjsciem z sytuacji byloby promowanie ekologicznych samochodów, obnizenie akcyzy na ich zakup czy zachecanie ludzi do korzystania z miejskiej komunikacji.
Opracowala: P.K.