Czy grozi nam kryzys produkcji zywnosci przez topniejace lodowce ?

02/06/2011

Woda, która nawadnia pola uprawne Chin i Indii moze wyschnac. Przyczyna tego katastrofalnego scenariusza sa topniejace lodowce, które zasilaja rzeki Azji.
    Czy czeka nas katastrofa w produkcji zywnosci? Najwieksze i najbardziej istotne dla gospodarki rzeki Azji takie jak Ganges czy Jangcy, sa sukcesywnie uzupelniane przez wode monsunowa , zas podczas pory suchej przez lodowce znajdujace sie w masywie Himalajów. Przykladem moze byc tu lodowiec Gangotri, który w 70 % zaopatruje w wode rzeke Ganges podczas sezonu suchego.
    Niepokojace prognozy wyglasza Miedzynarodowa Rada ds. Zmian Klimatycznych. Jej zdaniem do roku 2035 wiele lodowców himalajskich moze zaniknac, zas do roku 2060 dwie trzecie z nich znikna calkowicie powodujac wyschniecie rzek, które podczas suchego sezonu nawadniaja pola uprawne pszenicy i ryzu.  Oznacza to, ze trzy najwieksze azjatyckie rzeki beda plynac tylko sezonowo.
    Chiny i Indie sa najwiekszym producentem pszenicy i ryzu na swiecie, zas ich pola uprawne w wiekszej czesci nawadniaja trzy najwieksze azjatyckie rzeki. Ich wyschniecie moze przyniesc nie tylko znaczne zmniejszenie upraw, ale takze spowodowac glód i kryzys gospodarczy.
    Zagrozeniem wyschniecia rzeki Indus zagrozony jest takze Pakistan. Minister rolnictwa Amir Mohammad podkreslil, ze ponad 60 % Pakistanczyków zalezna jest od zboza, które rosnie na polach nawadnianych przez Indus. Tak jak inne rzeki azjatyckie, takze Indus jest uzalezniony od himalajskich lodowców.
     W przypadku pozostalych pól uprawnych Chin i Indii, zasilane sa one przez wode ze zródel podziemnych, których poziom stale maleje. Niepokoi fakt, ze ludnosc tych krajów stale wzrasta a strata zródel podziemnych moze spowodowac brak zywnosci i glód, które zadne dzialania polityczne nie rozwiaza.
    Zboze w swiatowej gospodarce spelnia niezwykle istotna role. Zwlaszcza teraz cena zbóz utrzymuje sie na wysokim poziomie, poniewaz zapotrzebowanie na nie rosnie w zastraszajacym tempie.
    Aby temu zapobiec, nalezy zmniejszyc swiatowa emisje szkodliwych dla srodowiska gazów do roku 2020 az o 80%. Unia Europejska zakazala budowy elektrowni zasilanych weglem, stawiajac jednoczesnie na alternatywne zródla energii. Jak na ironie Chiny i Indie maja w planach budowe kilku elektrowni weglowych, pomimo ze moga podwoic swój potencjal energetyczny przez budowe elektrowni wiatrowych.

ecoportal.com.pl