Powody do zmartwienia maja inwestorzy, do których stale dochodza liczne doniesienia z Europy i Japonii, gdzie eksport spadl o blisko 12,5 %. Dodatkowo niepokoic moze fakt, ze indeksy gieldowe w Azji po dniu przerwy nadal powrócily do tendencji spadkowej. Czy ta sytuacja ulegnie zmianie?
Nie ulega watpliwosci, ze spadek eksportu japonskiego w miesiacu kwietniu jest efektem ograniczenia produkcji po trzesieniu ziemi w polowie marca. Zdaniem prognoz analityków, spadek i deficyt handlowy mial osiagnac horrendalny poziom ponad 700 mld jenów. W ostatecznosci skonczylo sie na deficycie 434 mld jenów. Warto zauwazyc, ze to pierwszy od ponad trzydziestu lat deficyt handlowy Japonii. Najbardziej inwestorów zmartwily doniesienia o osiagnieciu przez Applied Materials-, który jest producentem chipów, sprzedazy nizszej nawet o 3-10 % niz w roku ubieglym. Obawiaja sie, ze ta sytuacja wplynie na spólki hi-tech w Stanach, które sa bezposrednim odbiorca Applied Materials a ich notowania gieldowe gwaltownie spadna. Dzisiejszy indeks gieldowy w Szanghaju mógl byc najnizszym od czterech miesiecy. Spadki notowan odniosly takie firmy jak Kospi (- 1,2%) SCI (-0,8%), Hang seng (0,9%).
Europejskich inwestorów nadal niepokoi sytuacja Grecji, która ECB przedstawia, jako katastrofalna. Z drugiej jednak strony parlamentarna opozycja wymaga na partiach rzadzacych podjecia rozmów i dyskusji na temat redukcji zadluzen. Kolejnym powodem do niepokoju sa takze slabsze wyniki notowan japonskich eksporterów.
Indeksy gieldowe w europie w chwili obecnej sa na najnizszym poziomie od kwietnia. Indeks WIG 20 utrzymuje sie na poziomie wsparcia przekraczajacym 2800 pkt. warto zauwazyc, ze indeks naszych blue chips na tle innych gield europejskich nie wypadl najgorzej.
Obecne o przebiegu notowan decydujacy wplyw maja dane o sprzedazy detalicznej w Polsce, dynamika zamówien na aktywa trwale w USA oraz dynamika PKB w Wielkiej Brytanii.