233

Samorzady walcza z kryzysem

30/05/2012

Kryzys dotyka nie tylko swiatowe metropolie i aglomeracje, ale takze male gminy, które niestety z coraz wieksza trudnoscia wiaza koniec z koncem.
Polskie samorzady maja przed soba trudne zadanie. Budzetowe srodki przeznaczone na inwestycje topnieja w zastraszajacym tempie, a z jednoczesnie rosnie tez zadluzenie. Prognozy nie sa optymistyczne. Dlug, który w przeciagu dwóch poprzednich lat wzrósl az o 30 mld zl, teraz moze przekroczyc poziom 70 mld zl! Nie ulega dyskusji, ze finanse samorzadów znacznie ucierpialy na skutek przeciagajacego sie swiatowego kryzysu. Pora zacisnac pasa!
Skad jednak czerpac srodki na wydatki w dziedzinach, gdzie nie da sie oszczedzac? Jak zalatac dziure budzetowa? Jak uniknac zadluzenia? Nie latwo o zachowanie zimnej krwi w sytuacji, kiedy obecny budzet z trudem wystarcza na biezace funkcjonowanie, a potrzeby gmin sukcesywnie wzrastaja.
Na szczescie na mapie administracyjnej Polski sa jednostki terytorialne, które nie odczuly skutków kryzysu. Doskonalym tego przykladem moze byc tu gmina Kleszczów, gdzie inwestycje zwiazane z rozwojem infrastruktury przekrocza w tym roku 240 mln zl. Gmina ta moze sobie pozwolic na tego typu wydatki, poniewaz srednia podatku na jednego mieszkanca przekracza tu 33 tys. zl! Wszystko to dzieki korzystnej lokalizacji. W Kleszczowie polozone sa Kopalnia Wegla Brunatnego „Belchatów” i Elektrownia „Belchatów”, a niska liczba mieszkanców gminy i wysoki podatek przeklada sie na ogólny pozytywny wynik finansowy samorzadu Kleszczowa. Za to tyle szczescia nie ma gmina Radgoszcz, gdzie wplywy budzetowe nie przekraczaja 270 zl rocznie na jednego mieszkanca. W takich warunkach planowanie i realizacja jakichkolwiek inwestycji jest niemozliwa i niewykonalna.
Jak polskie samorzady chca pokonac kryzys? Trudno wskazac tu uniwersalne lekarstwo, poniewaz kazda z jednostek samorzadowych ma inne potrzeby i mozliwosci finansowe. Jedne staraja sie zdobyc zewnetrzne dofinansowanie, jeszcze inne ograniczaja wydatki i tna koszta. Czy rezygnacja z inwestycji staje sie koniecznoscia?