234

Elektroniczny system poboru opłat

24/07/2011

Od 1 lipca 2011r. tradycyjny system winietowy na stałe został zastąpiony elektronicznym systemem poboru opłat. Jego wejście w życie nie spotkało się jednak z entuzjastycznym przyjęciem przez kierowców i firmy transportowe. Różne opłaty za kilometr mogą odbić się kieszeniach użytkowników autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych.


Od tej pory kierowcy nie będą kupować winiet, a będą jedynie płacić za przejechane w rzeczywistości kilometry. Pomysł wydaje się sensowny, jednak główną wadą systemu są nierówne opłaty w korzystaniu z dróg.
Sam system jest niedopracowany. Początkowo do kontroli miało być przeznaczonych przeszło pół tysiąca inspektorów, podczas gdy w dniu dzisiejszym jest ich zaledwie setka. Optymizmem nie napawa fakt, że ci inspektorzy odpowiadają także za kontrole, badania stanu technicznego oraz obciążenia poszczególnych pojazdów. Dołożenie dodatkowych obowiązków wydaje się raczej bezsensowym rozwiązaniem.


Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że systemem są także objęte samochody osobowe, które ciągną za sobą przyczepkę, a których łączna masa jest większa niż 3,5 t. Nie dziwi fakt, że problemem tym zainteresowała się także Krajowa Izba Gospodarcza.
Dużym utrudnieniem i nieporozumieniem jest także zapis prawny, który umożliwia dowolną interpretację, zwłaszcza w przypadku stawiania bramownic w każdej gminie.


Krajowa Izba Gospodarcza zwraca uwagę urzędnikom i liczy na rozpoczęcie współpracy z wykonawcą w celu osiągnięcia pełnej i prawidłowej funkcjonalności systemu. Ma nadzieję, że przyszłe zmiany w systemie płacowym będą konsultowane z przedsiębiorcami.

Źródło: knowmore.pl