379

Pogoda dla pszczelarzy?

30/05/2012

Wartosc uslug pszczól w Unii Europejskiej wedlug szacunków wynosi az 15 mld euro rocznie. W krajach zjednoczonej Europy pracuje ponad 14 mld pszczelich rodzin, co oznacza, ze kazda z nich wykonuje prace za prawie 1100 euro. wliczajac w to dodatkowo wartosc miodu, mleczka pszczelego czy wosku otrzymujemy wówczas znacznie lepszy efekt ich pracy.
Mimo, ze Polska jest jednym z wazniejszych unijnych wytwórców pszczelich artykulów, to nadal wiecej importujemy niz eksportujemy produkty takie jak miód. Wedlug statystyk nasz kraj wyeksportowal za granice przeszlo 4000 ton miodu i importowal go prawie szesc razy wiecej spoza wschodniej granicy, glównie z Ukrainy czy Chin.
Niestety przeszlo 50 tys. pszczelarzy musi walczyc z wieloma utrudnieniami. Pierwszym z nich jest roztocz Varroa destruktor, który atakuje pszczoly miodne. Pajeczak ten rozwijajacy sie w czerwiu i odzywiajacy sie osoczem pszczelim niekorzystnie wplywa na branze pszczelarska. By pszczelarze osiagneli najlepsze rezultaty, konieczne jest prowadzenie skutecznej biologicznej walki w porze letniej oraz chemicznej po wykonanych zbiorach. Kolejnym utrudnieniem dla polskiego efektywnego pszczelarstwa sa srodki chemiczne, które wykorzystywane sa do walki z chorobami roslin i szkodnikami.
Wlasciciele pasiek chetnie wykorzystuja unijne dofinansowanie, które jest prowadzone za posrednictwem Agencji Rynku Rolnego. Okazuje sie, ze srodki na ten cel sukcesywnie rosna: w latach 2004- 2007 budzet wynosil prawie 12 mln zl, a na lata 2010- 2013 przekroczyl wartosc 15 mln zl. Pszczelarze, którzy sa czlonkami organizacji, moga liczyc na 100 % refundacji pieniedzy przeznaczonych na wykonanie analizy miodów i pylków oraz na zakup leków przeciwko Warrozie. Inni pszczelarze moga otrzymac takze zwrot do 70 % wydatków poniesionych na wymiane matek pszczelich, zakup lawet do transportu uli czy sprzetu do pozyskiwania miodu. Refundacji podlegaja takze koszty konferencji, szkolen i kursów oraz zakup urzadzen badawczych.