235

Jak obecnie rozwija się rynek farmaceutyczny?

19/10/2011
Polska dobrze radzi sobie z kryzysem, a na szczególną uwagę zasługuje jedna gałąź gospodarki: rynek farmaceutyczny, który w ostatnich miesiącach rozwijał się w szybkim i zaskakującym tempie.

Na podstawie raportu sporządzonego przez IMS Health „Nowi liderzy wzrostu światowego rynku farmaceutycznego, nowa rzeczywistość, nowe priorytety" z łatwością można stwierdzić, że farmacja najszybciej rozwinie się w Chinach. Na kolejnych miejscach znajdują się Brazylia, Rosja i Indie, których rynki według szacunków wzrosną nawet do 15 mld dolarów. W trzeciej grupie trzynastu państw znalazła się także Polska, gdzie według ekspertów jesteśmy liderami wśród krajów takich jak Argentyna, Egipt czy Pakistan.

Pomimo tego, że naszym rynkiem farmaceutycznym interesują się zagraniczne firmy i koncerny, ten sektor zdominowany jest przede wszystkim przez rodzinne przedsiębiorstwa.  Według ekspertów dochody firm farmaceutycznych mogą wzrosnąć w przyszłych latach. Dotąd produkowały one jedynie
leki substytucyjne i zamienne, zwane generycznymi. Przeszkodą dla naszych przedsiębiorców może stać się innowacja. Produkcja całkiem nowych leków, których nie ma jeszcze na rynku leków może przynieść znacznie większe zyski niż dystrybucja leków generycznych. Niestety badanie leków, ich testy, przeprowadzanie atestów jest niezwykle długie i kosztowne, jednak te działania prowadzi większość firm w sektorze farmaceutycznym.

Być może już za kilka lat będziemy świadkami wielkiego rozwoju rynku farmaceutycznego będącego efektem obecnych działań firm z sektora tej gospodarki.

Opracowała: P.K.